Kaszëbsczé Jestkù

Dodano: 24-09-2011

 

Dnia 24 września 2011 roku w Ostrzycach odbył się już IV Festiwal Potraw Kaszubskich „Kaszëbsczé Jestkù.” Do konkursu przystąpiło pięć szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z pierwszej klasy kucharza małej gastronomii: Daniel Niedziółka, Szymon Żołnowski oraz Martyna Magulska uczennica klasy III technikum hotelarskiego.

 

Głównym celem Festiwalu było, przybliżenie zwyczajów żywieniowych rożnych stron Kaszub i stworzenie nowych jakościowo potraw w oparciu o produkty i przepisy kaszubskie. Co pozwoliłoby młodemu pokoleniu na przekazanie zasobów wiedzy regionalnej oraz  zachowanie tradycji kulinarnych Kaszub. Dodatkową atrakcją imprezy były również pokazy mistrzów kuchni znanych już ze szkoły , a mianowicie Kazimierza Żołnowskiego, Krzysztofa Szulborskiego oraz Krzysztofa Wierzby.

 

W tym roku nasi uczniowie przygotowali obiad kaszubski składający się z zupa krem z brukwi i selera, stek z polędwicy z placuszkami z dyni, a na deser tort z fasoli. Jeżeli chodziło o drugą kategorię to jako potrawę kaszubską zaprezentowaliśmy kurczaka po kaszubsku z sosem kurkowym.

 

Kapituła Dobrego Smaku miała jak zwykle trudne zadanie, ale ostatecznie dokonano wyboru najlepszych i najpyszniejszych potraw. W kategorii potrawa kaszubska wśród szkół komisję urzekła propozycja uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Somonina, bowiem kurczak po kaszubsku zachwycił swoim niepowtarzalnym smakiem jury. I to oni odebrali z wielką radością złotą łyżkę i zajęli pierwsze miejsce na podium.

 

Zaś w drugiej kategorii obiad kaszubski mieliśmy dużą konkurencję zwyciężyła młodzież z Kościerzyny- zajmując I miejsce, natomiast II miejsce na podium zajęli nasi reprezentanci z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych z Somonina otrzymując srebrną łyżkę .

 

I tak dobiegł końca IV Festiwal Potraw Kaszubskich „Kaszëbsczé Jestkù” okazał się dla uczniów z Somonina szczęśliwy mimo dużej konkurencji znów odnieśliśmy sukces . Podczas konkursu wspierały nas i dzielnie nam kibicowały  dwie nauczycielki pani Karina Socha i Agnieszka Sędkowska oraz przewodniczący rady rodziców pan Franciszek Magulski.

 

Serdecznie im dziękujemy i pełni zapału już zgłaszamy się na kolejne konkursy.