Działania profilaktyczne – archiwum

Pedagog

Aktualne działania profilaktyczne – w AKTUALNOŚCI => Profilaktyka

http://archiwum.zspsomonino.pl/tematy/profilaktyka/


Sprawozdanie z działań profilaktycznych zrealizowanych w ZSP  w Somoninie

W dniu 25 października 2016r.  w ramach  profilaktyki  RAKA  PIERSI odbyły się w naszej szkole zajęcia z Panią Joanną Sylka- Nazaruk,  która zaprezentowała i omówiła czym jest, jakie są etapy oraz statystyki zachorowalności i zgonów z powodu raka piersi w Polsce i na świecie.  Pokazała, jak należy badać się samodzielnie, a dziewczyny otrzymały ulotki z instrukcją do samobadania.

Regularnie badanie oraz  szybkie wykrycie tej choroby zwiększa szanse wyleczenie. W krajach skandynawskich nie odnotowano już od kliku lat przypadków śmiertelnych, ponieważ choroba zostaje wykryta w pierwszym stadium.

W Polsce niestety :

    • co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia;
    • rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet;
  • niemal co czwarta kobieta, która zachoruje na nowotwór złośliwy, będzie miała raka piersi.

Wnioski nasuwają się same :

Badać się, badać i  badać,  a w razie niepokojących sygnałów – jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Nie zapomnijmy o prowadzeniu zdrowego trybu życia – zdrowym odżywianiu, ruchu i unikaniu używek co również pomoże zachować dobrą kondycję i zdrowie.

W ramach programu „ARS  czyli jak dbać o miłość”, realizowanego wraz  z  Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kartuzach odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne, na temat skutków picia alkoholu, palenia papierosów i zażywania środków odurzających w tym „dopalaczy”.

Program jest realizowany od kilku lat przez Pedagoga szkolnego, a w bieżącym roku szkolnym wszystkie klasy pierwsze także będą nim objęte. W celach ewaluacyjnych przeprowadzono ankietę  na temat efektów realizowania  tego programu w szkołach przez Pracownię badań społecznych Infondo.

Klasa I a Zasadniczej Szkoły Zawodowej już brała udział w zajęciach i myślę , że uczniowie są bardziej świadomi i wiedzą co im służy, a co szkodzi i może w konsekwencji zabić. Pozostali uczniowie  już niedługo także będą mieli okazję  uczestniczyć w takich zajęciach, prowadzonych przez pedagoga szkolnego.

Dnia 17 listopada 2016r. w naszej szkole odbyła się kolejna akcja „Rzuć palenie razem z nami” w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia. Pani Pedagog rozdawała ulotki na temat kosztów finansowych palenia papierosów, konsekwencji zdrowotnych  oraz  sposobów na zdrowy styl życia. Podczas przerw rozmawiała z uczniami „palącymi”, namawiając ich do rezygnacji z marnotrawienia zdrowia, czasu i sporych pieniędzy na papierosy. Wszyscy chętni uczniowie mogli tego dnia dowiedzieć się również o sposobach rzucania palenia. Poradnik dla palących, planujących rzucenie palenia można wypożyczać przez cały rok.

Kolejna akcja antynikotynowa odbędzie się w maju 2017r.

Pozdrawiam

Anita Leszkowska- pedagog


Sprawozdanie z działania profilaktycznego anty – używki

W dniu 31 maja 2016r. w ramach Akcji „Rzuć palenie razem z nami” – Światowego  Dnia  bez  Tytoniu odbyły się zajęcia profilaktyczne z uczniami klas II ZSZb, II ZSZa, III ZSZa, III ZSZb, I ZSZb na temat „Muzycznie pozytywni, złe wspomnienia”  profilaktyka anty – używki. Nauczyciele i uczniowie spotkali się z psychologiem Tomaszem Stępnowskim  oraz muzykiem Jarosław Tioskowem – legendarnym założycielem zespołu Kasa Chorych. Gitarzysta, wokalista, kompozytor przez 40 lat kariery muzycznej wiele koncertował w Polsce i za granicą. Przez te lata widział i przeżył śmierć przyjaciół, co skutecznie obroniło go przed unicestwieniem siebie. Koncert był swoistą motywacją do podejmowania dobrych decyzji oraz refleksji nad własnym postępowaniem młodzieży uczestniczącej w zajęciach.

Było to drugie nasze spotkanie z profilaktyką organizowaną przy współpracy z  Fundacją Kultury BOR-EK, lecz  zapewne nie ostatnie.

pozdrawiam – A.Leszkowska


Sprawozdanie z działania profilaktycznego profilaktycznego

Dnia 22 kwietnia 2016r. w ramach zajęć WDŻ dla dziewcząt klasy pierwszej i drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej odbyło się  spotkanie profilaktyczne z Panią Barbarą Krenską na temat raka piersi. Prelegentka sama przeszła tę straszną chorobę a obecnie wspiera inne kobiety. Namawiała młode dziewczyny do samobadanie i instruowała, jak je przeprowadzić. Zalecała również wizytę u ginekologa, w przypadku niepokojących objawów. Wcześnie wykryty rak jest wyleczalny. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, a nasze województwo jest w czołówce zachorowalności.

Dziękujemy za spotkanie, ulotki informacyjne i zaprosimy Panią Barbarę w nowym roku szkolnym.

Pozdrawiam

Anita Leszkowska


Sprawozdanie z działania profilaktycznego

                        Dnia 20 kwietnia 2016r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne – cz.1.pt „Muzycznie pozytywni”, na temat konsekwencji picia alkoholu i przyjmowania narkotyków, w tym dopalaczy. Pan Jarosław Tioskow przedstawił historię swojego życia – jako muzyka i członka zespołu „Kasa Chorych”, natomiast Pan Oktawiusz Dembek – lekarz internista – opowiedział o skutkach i drogach zarażenia się wirusem HIV. Młodzież z wielką uwagą słuchała muzyki na żywo oraz prelekcji  i żywo reagowała na słowa prowadzących.

Kolejną część naszych profilaktycznych spotkań planujemy na 19 maja, kiedy to ponownie spotkamy się z muzyką i słowem.

Anita Leszkowska


20160114_140310W ramach zajęć profilaktycznych dla młodzieży, dnia 14 stycznia 2016r. odbył się w naszej szkole spektakl pt. „ABC Mocarza”, na temat skutków zażywania środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy. Aktorzy z Agencji artystycznej GALANA z Krakowa zaprezentowali prawdziwą historię pary młodych ludzi. Mężczyzna, po zażyciu środka odurzającego o nieznanym składzie, trafia do szpitala a następnie na oddział szpitala psychiatrycznego, z powodu ostrych ataków schizofrenii.

Nauczyciele i uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli spektakl. Była to ciekawa forma zajęć profilaktycznych.
W drugim semestrze także planujemy ciekawe zajęcia profilaktyczne dla uczniów.


Z radością inforindeks5muję, że zakończyliśmy Akcję „Odrobinę pod choinę” z sukcesem. Zebraliśmy wiele artykułów spożywczych,  co pozwoliło przygotować paczki dla 22 uczniów z naszej szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim darczyńcom a szczególne podziękowania w tym roku kieruję do nauczycieli, którzy stanęli na wysokości zadania i mogliśmy  obdarować tylu uczniów. Serdecznie dziękuję wszystkim i do zobaczenia w grudniu 2016r.

 Dawanie często daje więcej szczęścia niż otrzymywanie…

Pozdrawiam: Anita Leszkowska


indeks 2

         W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia jak co roku rusza Akcja „Odrobinę pod choinę”. Zbieramy artykuły żywnościowe dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z naszej szkoły. Produkty proszę przynosić do Pedagoga.
Idea dzielenia się z drugim człowiekiem jest świadectwem naszego człowieczeństwa. Liczymy na Wasze dobre serce.
11 grudnia podczas Świątecznego koncertu odbywającego się w szkole także będzie można przekazać dary na ten szczytny cel.

indeksDo 4 grudnia 2015r., w szkole trwa „Akcja Góra Grosza 2015” i można przynosić monety, które przekażemy na rodzinne domy dziecka.

Serdecznie pozdrawiam
Pedagog – Anita Leszkowska


Sprawozdanie z akcji „Profilaktyka raka piersi”

W dniu 20 października 2015 r. odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego akcja pod nazwą „Profilaktyka raka piersi”. Prowadząca zajęcia – Joanna Sylka – menager regionalny w firmie AVON- oficjalny patron ogólnopolskiej akcji „Październik miesiącem profilaktyki raka piersi”, poruszyła takie tematy jak: ryzyko zachorowania, grupa ryzyka, statystyka zachorowań i zgonów oraz uzmysłowiła uczniom, jak ważne jest systematyczne samobadanie.
Uczestnikami byli uczniowie klas IV Technikum oraz II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Agnieszka Głodowska
Doradca zawodowy


PROPOZYCJA WARSZTATÓW DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ W SOMONINIE

  1. Jak tworzyć i realizować swoje cele życiowe?
  2. Asertywność- jak mówić i kiedy mówić NIE.
  3. Uzależnienie od internetu- czy nas dotyczy?
  4. Warsztaty wzmacniające relacje wewnątrzklasowe oraz podnoszące samoocenę.
  5. Porozumienie bez porażek- jak żyć z innymi.
  6. Stres-motywuje- chroni- uprzedza- jak sobie z nim radzić?
  7. Mobbing- jak sobie z nim radzić?
  8. Profilktyka zachowań agresywnych.
  9. Profilaktyka niebezpieczeństw w obecnych czasów np. sponsoring, handel ludźmi.
  1. Warsztaty integracyjne dla klas 1.
  2. A B C uczenia się.
  3. Koncentruj się kiedy chcesz.
  4. Lubię siebie- rozwijanie samoświadomości, uczenie się samoakceptacji, wzmacnianie poczucia własnej wartości.

I inne według zapotrzebowania.

psycholog

Anna Modrzejewska

______________________________________________________________________________

Sprawozdanie z działania profilaktycznego

W dniach 1 – 8 czerwca w ramach Akcji „Rzuć palenie razem z nami” – Światowego Dnia bez Tytoniu odbyły się zajęcia profilaktyczne z uczniami klasa I ZSZb , I ZSZa, III Ta, III Tb na temat „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi” oraz akcja rozdawania ulotek na temat kosztów zdrowotnych i finansowych palenia papierosów oraz korzyści także finansowych z rzucenia palenia od zaraz !
Pedagog zespołu przez cały dzień namawiała „palaczy” do rezygnacji z palenia na rzecz realizacji planów zakupu nowego komputera lub wyjazdu na wycieczkę, a także przy większej cierpliwości zakupu własnego samochodu.
Zainteresowanie ulotkami i rozmową było duże więc pierwszą myśl o rzuceniu palenia „mamy” za sobą.

Życzę powodzenia i sukcesu w walce o zdrowie i nie tylko…..

Anita Leszkowska

________________________________________________________________________________

Sprawozdanie z profilaktyki

W dniach 9 – 10 marca 2015r., odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz III LO i III Technikum na temat „Przyczyn i skutków alkoholizmu” z profilaktyki uzależnień. W zajęciach brali udział również nauczyciele.
Zajęcia poprowadził terapeuta z Fundacji „Odszukaj siebie” z Poznania, Pan Ryszard Bartkowski, który dzielił się własnym doświadczeniem i wiedzą. Mam nadzieję ze w nowym roku szkolnym Pan Ryszard będzie miał czas, aby ponownie do nas przyjechać.
Dziękuję za udział
Anita Leszkowska – pedagog szkolny


Drużyna Pierwszej Pomocy w szkołach podstawowych

W dniach 25-26 lutego 2015r. uczennice Technikum – Paulina Cybula, Agata Wydrowska, Joanna Damps, Aneta Bara, Magdalena Wicka wraz z opiekunem szkolnego Drużyny Pierwszej Pomocy, panią Anitą Leszkowską odwiedziły szkoły podstawowe w Kiełpinie i Goręczynie. Prezentowały, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia oraz w jaki sposób nawet dziecko może udzielić pierwszej pomocy, zanim przyjadą odpowiednie służby. Przypomniały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i o konieczności noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, plecakach itp. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i sami wykonywali kolejne ćwiczenia.
Kolejne wizyty planujemy w szkołach gimnazjalnych naszego regionu w kwietniu i maju 2015.

Pedagog – Anita Leszkowska


Sprawozdanie ze spektaklu profilaktycznego

Dnia 23 października 2014r. odbył się spektakl profilaktyczny pt.: ”On-line” prezentowany przez aktorów Teatru „Moralitet” z Krakowa. Tematem spektaklu była przemoc fizyczna, psychiczna i internetowa. Na zagrożenia płynące z Internetu są narażeni wszyscy poruszający się w sieci. Tylko zdrowy rozsądek i dobre relacje z rodziną i bliskimi mogą nas ochronić. Warto pamiętać, że ponosimy pełną odpowiedzialność, również karną za to, co umieszczamy w Internecie.
Spektakl z zainteresowaniem obejrzeli uczniowie klas I ZSZa, I ZSZb, II T wraz z nauczycielami. Na kolejny zapraszam w drugim semestrze.

Anita Leszkowska – pedagog szkolny

P1050248


W dniu 27 maja 2014r odbył się w naszej szkole spektakl profilaktyczny „Działka”, który przedstawia problem – pogłębiającego się uzależnienia nastolatka -poprzez relacje z jego najbliższymi. Rodzice żyją w przeświadczeniu „przecież ma wszystko czego chce młody człowiek: nie kontrolujemy go, dajemy mu mnóstwo wolności…” i w imię źle rozumianej miłości  nie zauważają problemu.

Każdy ma szansę zadać sobie pytania „co się z nami dzieje?”, „Czy potrafię rozmawiać szczerze o swoich problemach?”, „Czy mam mocne wsparcie w kimś bliskim?”, i wreszcie to tak ważne pytanie „Może jest alternatywa…”

W rolach głównych: Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak

Muzyka: zespół TWM  (piosenka przewodnia „Działka” w wykonaniu  Damian „Łapa”)

Spektakl obejrzeli wszyscy obecni uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły.

                                                                                   Pozdrawiam – pedagog szkolny

Anita Leszkowska

______________________________________________________

Działania profilaktyczne

Dnia 21 listopada w naszej szkole odbyła się akcja „Rzuć palenie razem z nami” w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia.  Pani Pedagog rozdawała ulotki na temat: kosztów finansowych palenia papierosów, konsekwencji zdrowotnych  oraz  propozycje zdrowego styl życia. Rozmawiała z uczniami „palącymi” namawiając ich na rezygnację z marnotrawienia zdrowia, czasu i pieniędzy. Uczniowie wpisywali swoje propozycje odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warto rzucić palenie?” na wielkim arkuszu papieru.  Wszyscy chętni uczniowie mogli tego dnia dowiedzieć się również o metodach rzucenia palenia. Poradnik dla palaczy można wypożyczać przez cały rok od pedagoga.

Kolejna akcja antynikotynowa odbędzie się w maju 2014r.

_______________________________________________

Dnia 18 listopada br., odbyły się warsztaty profilaktyczne na temat

”Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – nie jadę gdy piję”.

Prowadzący Karol Klamrowski – funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kartuzach oraz Milena Bronk – prawnik, prezes Stowarzyszenia KGW Mściszewiczanki zaprezentowali podstawowe przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym oraz skutki ich łamania w formie. Uczestnicy zajęć  obejrzeli film pt.” Eksperyment”  pokazujący troje młodych ludzi, którzy brali udział w doświadczeniu – jazda samochodem osobowym w stanie trzeźwym i pod wpływem alkoholu. Okazało się,  że  alkohol bardzo osłabia  koncentrację, refleks i pole widzenia  nawet jeśli nam się wydaje inaczej. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.

Refleksje i wnioski są oczywiste, więc jeśli chcemy mieć szansę na pełnosprawność i życie, to warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować zdrowy rozsądek.

__________________________________________________

Dnia 7 grudnia  2012r. odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne na temat „Działanie i skutki środków odurzających” dla   uczniów i   nauczycieli zrealizowany przez Panią nadkom. Elwirę Lelental z „Fundacji Nowe Życie” byłą szefową  sekcji ds. zwalczania przestępczości narkotykowej Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej w Gdańsku. Warsztaty  obejmowały następujące zagadnienia:

    • Klasyfikacja środków odurzających i sposobów ich zażywania
      omówienie „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii” / znamiona przestępstw i ich skutki prawne /
    • Konsekwencje zdrowotne osób zażywających środki odurzające
    • AIDS i inne choroby związane z narkomanią
    • Jak ustrzec się na dyskotece przed „tabletką gwałtu”?
    • Przedstawienie przykładów z życia rodzin dotkniętych narkomanią, w których uczestniczyła, w ramach czynności służbowych, prowadząca warsztat
    • Jak zachować się na dyskotece, aby nie zostać ofiarą narkotyku „krokodyl” ?
  • Nauka odmowy wzięcia narkotyku

Młodzież klas pierwszych  i nauczyciele biorący udział w warsztatach  byli bardzo  zainteresowani tematyką .  Wszyscy uczestnicy są zadowoleni z formy, treści  i ekspresji prowadzącej.  Uczniowie po 5 godzinach warsztatów podziękowali  Pani Elwirze gromkimi brawami.

Była to druga wizyta Pani Elwiry Lelental w naszej szkole i na pewno nie ostatnia.

       pozdrawiam 

Anita Leszkowska – pedagog